Jubileusz 10-lecia Fundacji Kubuś! 04/03/19

Wydaje się jakby wczoraj, kiedy grupa ludzi pod wodzą osoby o wielkim i czystym sercu postanowiła wnieść choć odrobinę dobroci w życie tych, których los potraktował okrutnie. Wydaje się, że minęło zaledwie kilka tygodni wytężonej pracy, by zrealizować pierwszą udaną akcję.

Wydaje się, że dotarliśmy zaledwie do garstki osób…. a tymczasem…

To już 10 lat!!! Tak, już 10 lat jesteśmy z Wami i skupiamy tych, którzy chcą się podzielić z tymi, którzy potrzebują wsparcia.

Przez ten czas uzbieraliśmy ponad 5,6 MLN złotych!

Z tej niebagatelnej kwoty aż 1,7 mln złotych trafiło do osób walczących każdego dnia o poprawę o swojego stanu zdrowia. Są wśród nich dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz te w wieku emerytalnym. Pieniądze przeznaczono na zakup leków, przyrządów specjalistycznych i pomocy medycznych, sfinansowano tysiące godzin rehabilitacji i terapii. Dla osób znajdujących się w najcięższej sytuacji przeznaczono tysiące złotych na zakup artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, odzież czy opał. Dla najmłodszych, oprócz leczenia, finansowaliśmy także zakup zabawek, materiałów edukacyjnych oraz podręczników. Liczne podziękowania, tak telefoniczne, jak mailowe czy dużo sił i wiary, pokazują, że nawet odrobina życzliwości i dobrego serca, może odmienić czyjeś życie!

Kwota rzędu 1,3 mln złotych pozwoliła na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin. To właśnie kolonie letnie były naszą pierwszą inicjatywą, która pozwoliła już w roku 2009 uzyskać nam status organizacji pożytku publicznego, tym samym umożliwiając zdobywanie 1% podatku.

Każdego roku, dzięki naszej inicjatywie oraz/lub naszemu wsparciu finansowemu i merytorycznemu wysyłamy dziesiątki a nawet setki dzieci i młodzieży, zupełnie za darmo, na letnie obozy oraz kolonie. Dzięki naszym działaniom wiele z tych dzieci wyjechało na swój pierwszy, a może nawet jedyny wyjazd wakacyjny. Zawsze wybieramy miejsca, które zostaną w ich pamięci na długo, o ile nawet nie na całe życie – nad nasze piękne polskie morze, w urokliwe Tatry czy Bieszczady, nad klimatyczne Roztocze. Nic nie daje takiej satysfakcji, że to co robimy ma sens, jak chóralny okrzyk dziecięcych głosów – „DZIĘKUJEMY!!!”

Aż 1 mln złotych wydaliśmy na szeroko rozumianą profilaktykę. Nasze działania skupiliśmy na bezpieczeństwie w ruchu drogowym, tak pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu. We współpracy ze służbami mundurowymi, czyli Policją oraz Strażą Pożarną, Ratownikami Medycznymi, pracownikami Oświaty oraz Ośrodków Kultury szerzymy wiedzę i wskazujemy konkretne kroki jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Pojawiamy się w tym celu w całej Polsce, uczestniczymy realnie oraz zdalnie w masowych imprezach tematycznych i rodzinnych, w szkołach i przedszkolach, na ulicy. Organizujemy pogadanki, pokazujemy filmy, robimy szkolenia, najmłodszych aktywizujemy w grach i zabawach, rozdajemy odblaskowe gadżety, kieszonkowe instrukcje udzielania pierwszej pomocy. Łącznie od 2011 roku, kiedy po raz pierwszy zwróciliśmy naszą uwagę w tę stronę, trafiliśmy do ponad 161 tys osób! A to jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo w tej kwestii!

Od 8 lat, we współpracy z rodzicami, opiekunami i nauczycielami, uzupełniamy rozwój dzieci i młodzieży. Nie wszystkie bowiem, którym pomagamy, walczą o poprawę swojego stanu zdrowia. Wiele z nich walczy o możliwość wybicia się z małej miejscowości, gdzie przyszło im przyjść na świat, wielu chce rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania, ale nie ma na to fizycznej lub materialnej możliwości. Inni, niepełnosprawni, mają finansowe możliwości leczenia, ale już nie wystarcza im środków na choćby kilkudniowy wyjazd poza miejsce zamieszkania, by odetchnąć od codziennej żmudnej rehabilitacji i próby powrotu do normalności. W gąszczu fundacji i stowarzyszeń są takie, które mają ciekawe szczytne inicjatywy i programy, ale brak im sponsorów. W takich wyżej opisanych sytuacjach, często pojawiamy się my i wspieramy tych wszystkich wyżej opisanych jak tylko możemy. Dzięki darczyńcom i sponsorom, na ten cel przeznaczyliśmy już 480 tys złotych!

Oczywiście wszystkie te opisane inicjatywy nie miałyby miejsca, gdyby nie hojność naszych darczyńców i sponsorów, ludzi dobrej woli, wolontariuszy i ekspertów, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą, dobrocią, zasobnością portfela.

Z całego serca dziękujemy Wam wszystkim! Bez WAS, nie byłoby nas! Bez WAS świat nie nabierałby coraz bardziej kolorowych barw! Bez WAS nie byłoby uśmiechów na tak wielu ludzkich twarzach! Bez WAS nie byłoby nadziei na nowe lepsze jutro!

Jesteście WIELCY! Zarażajcie swoją dobrocią innych i dalej pomagajcie nam szerzyć dobro!

Razem możemy więcej!