A A A

Jak radzić sobie z lękiem i fobią społeczną

Lęk i fobia społeczna to częste problemy, które mogą utrudniać codzienne życie i relacje z innymi ludźmi. Nie jesteś sam w swojej walce i istnieją sposoby, które mogą ci pomóc.

Oto kilka porad, które warto znać:

  • Spróbuj kwestionować swoje negatywne i lękowe myśli. Zastanów się, dlaczego tak myślisz i czy twoja pierwsza reakcja jest naprawdę tym, co czujesz, czy tylko zakładasz najgorsze.
  • Praktykuj uważność i medytację uważności. Pomagają one być obecnym i świadomym swoich myśli i uczuć w sposób niesądzący i pozytywny.
  • Idź do kawiarni. Zabierz ze sobą tablet lub laptop i zrób coś, co lubisz i czujesz się komfortowo, w środowisku, które zwykle wywołuje u ciebie lęk. Będziesz miał poczucie znajomości i komfortu, skupiając się tylko na tym, co robisz, ale jednocześnie poszerzysz swoje granice.
  • Stwórz hierarchię ekspozycji. Podziel trudne sytuacje na mniejsze części i pracuj nad poczuciem większego relaksu w każdej z nich.
  • Dołącz do grupy wsparcia dla osób z lękiem społecznym. Możesz spotkać się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia i zrozumieją cię.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej pomocy, zalecam skontaktować się z lekarzem lub terapeutą, który może zaoferować ci profesjonalne leczenie. Nie bój się prosić o pomoc, to nie jest nic złego ani wstydliwego. Pamiętaj, że jesteś ważny i zasługujesz na szczęście.

 

 

Zobacz także: Kiedy warto iść do psychologa?