A A A

Pierwsza pomoc

Nigdy nie wiemy co nas spotka w drodze do pracy, szkoły lub na spacerze, dlatego dobrze być przygotowanym na wszystko. Dzięki temu w razie potrzeby możesz udzielić pierwszej pomocy osobom, które jej potrzebują. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z dostępnymi na naszej stronie, szczegółowymi informacjami, jak takiej pomocy udzielać.

Przeczytanie i zapamiętanie najważniejszych informacji z poniższych instrukcji nie zajmie Ci wiele czasu, a dzięki tej wiedzy możesz w przyszłości uratować komuś życie. Zadbaj o bezpieczeństwo osób znajdujących się w Twoim otoczeniu i dowiedz się jak postąpić w przypadku omdlenia, zadławienia, oparzenia, napadu drgawek czy zawału serca.

Jak udzielać pierwszej pomocy? Jak wykonać resuscytację? Jak wygląda pierwsza pomoc w oparzeniach? Sprawdź poniżej:

Pierwsza pomoc instrukcja na wypadek

Pierwsza pomoc

Program Pierwsza Pomoc ma na celu podniesienie świadomości społecznej oraz zwiększenie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jedną z części składowych jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie skutków wypadków komunikacyjnych poprzez właściwe zachowania w miejscu wypadku.

Fundacja Pomocy Chorym i Dzieciom „Kubuś” wprowadziła do swoich działań program „Pierwsza pomoc” w 2011 roku. Jednym z działań programu jest dystrybucja kart SOS – podręcznych instrukcji postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zachowania w miejscu wypadku komunikacyjnego. Dzięki małym rozmiarom i prostej formie, karty SOS mogą być zawsze pod ręką zapewniając dostęp do wiedzy ratującej życie.

Możliwość współpracy z Shell Polska sprawiła, że do rąk kierowców w całej Polsce trafiło już 50 000 kart SOS. Dotarcie bezpośrednio do klientów stacji przyczyniło się do tego, że karty SOS znalazły się w tysiącach samochodów jeżdżących po polskich drogach. Liczymy, że dzięki przystępnej formie informacje zawarte w kartach przyczyniły się do ograniczenia skutków wypadków.

W 2012 roku na XIX Święcie Roweru, Fundacja zorganizowała interaktywne pokazy udzielania pierwszej pomocy. Wykwalifikowani czynni ratownicy medyczni udzielali instruktażu uczestnikom imprezy. Każdy mógł spróbować swoich sił na fantomie oraz w praktyce przetestować podstawowe czynności ratownicze, takie jak np. właściwe ułożenie ofiary wypadku w pozycji bocznej ustalonej. W celu utrwalenia informacji każda osoba została zaopatrzona we wcześniej wspomniane karty SOS.

Pomóż rozwijać ten program

Jesteśmy świadomi, że nawet najlepsze rozwiązania da się poprawić. Liczymy na Ciebie! Jeśli masz jakieś uwagi, pomysły, chciałbyś włączyć się do realizacji programu to prosimy prześlij swoje uwagi na pierwszapomoc@fundacja-kubus.pl

Wypadek przychodzi nagle – nie daj się zaskoczyć‎

Poniższa instrukcja pierwszej pomocy to kompendium wiedzy jaką powinniśmy posiąść aby być gotowym na najczęściej występujące zagrożenia i wiedzieć jak postępować tuż po wypadku.

Wypadki przychodzą niespodziewanie, to ważne żeby znać etapy pierwszej pomocy, wiedzieć co to jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, jak długo należy wykonywać resuscytację,