A A A

Dlaczego przekazujemy 1,5% podatku na OPP zamiast 1%?

W Polsce, każdy podatnik ma możliwość przekazania części swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Przez wiele lat standardowym odpisem była kwota 1%, ale od roku 2023 wprowadzono zmiany. Teraz możemy przekazać 1,5% podatku na wsparcie działań OPP. Dlaczego doszło do tej zmiany i jakie są tego konsekwencje?

  1. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku: W 2023 roku podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 000 zł. To oznacza, że osoby zarabiające mniej niż ta kwota nie muszą płacić podatku dochodowego. W związku z tym, obniżono stawkę podatku do 12%. Wyższa kwota wolna od podatku sprawiła, że mniej osób płaci podatek, a co za tym idzie, mniej pieniędzy trafiało do OPP z odpisów 1%.
  2. Odpis 1,5%: Aby zrekompensować spadek wpływów dla organizacji pożytku publicznego, zdecydowano się na podwyższenie standardowego odpisu do 1,5%. To oznacza, że teraz możemy przekazać więcej środków na wsparcie różnych inicjatyw społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych.
  3. Skutki dla OPP: Dla organizacji pożytku publicznego to ważna zmiana. Dzięki wyższemu odpisowi 1,5% mogą liczyć na większe wsparcie finansowe. To pozwala im prowadzić działania na rzecz społeczeństwa, pomagać potrzebującym, wspierać kulturę, naukę i ochronę środowiska.
  4. Jak przekazać 1,5% podatku na OPP?: W zeznaniu rocznym za 2023 rok wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Pamiętajmy, że ta kwota nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli chcemy, by nasze wsparcie trafiło na konkretny cel szczegółowy, możemy go również określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Podsumowując, przekazywanie 1,5% podatku na OPP to szansa na wspieranie wartościowych inicjatyw i organizacji, które działają na rzecz dobra społecznego. To nasza możliwość wpływania na otaczający nas świat i pomagania innym.

 

Zobacz także: Dlaczego warto wesprzeć Fundację Kubuś